Kayes Hakkında

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları derneği, 2021 yılında Kahramanmaraş merkezli, kültür, sanat ve turizmin geliştirilmesi alanlarında faaliyet göstermek amacı ile kurulmuştur. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları ülkemiz için önemli bir değer oluştururken, Dünya kültür mirası için de önem arzetmektedir. Medeniyetler kurmuş, gittiği her bölgeye ve coğrafyaya değerlerini taşımış olan Türk milleti, kültür ve sanatını da geliştirerek günümüze kadar getirmeyi başarabilmiştir. Anadolu Coğrafyasında geniş bir alana yayılmış olan Dulkadirli Türkmenleri, özellikle Beylikler döneminde Maraş merkezli büyük bir alanda Türk kültür ve sanatının izlerini bırakmışlardır. Somut ve somut olmayan mirasımız bu coğrafyada hala etkisini göstermektedir.

Bu sebeple yaşatılmaya çalışılan bu kültürel mirasın izlerini takip ederek, geçmişle bağımızı yeniden kurup, bilimsel yöntemlere dayalı analiz ve araştırma metodları ile kalıcılığı sağlamak asıl hedefimiz olacaktır. Türk Kültürünün eşsiz estetik anlayışı, kültürel duyguların nakış nakış işlendiği eserler, günümüz estetik anlayışı ile değerlendirilerek, yaşayan ustaların yeni nesillere bu değerleri aktarması için gereken bilimsel çalışmalar yapılacak, sivil toplum örgütü olarak girişimlerde bulunulacaktır. Endüstriyel pazarın modern çağın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi ve üretim yöntemlerinin değişmesi ile geleneksel el sanatlarının ayakta kalması için, gerekli araştırmaların yapılarak çözüm önerileri sunulması, geniş katılımlı birlikteliklere ihtiyaç olduğu açıktır. Gelecek nesil zanaatkar ve sanatçılara çalışma alanı doğması, farkındalık seviyesinin yükselmesi ve Dünya çapında ilgi görmesi için, KAYES olarak faaliyetlerimiz multidisipliner alanda görülecektir. Bu faaliyetler içerisinde kendisini ilgili hisseden herkesi, derneğimize destek olmaları için aramızda görmek bize güç ve değer katacaktır.

Yönetim Kurulu Başkanı

Cem Karakız


2021 yılında Kahramanmaraş merkezli, kültür, sanat ve turizmin geliştirilmesi alanlarında faaliyet göstermek amacı ile kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Adres : Kurtuluş Mahallesi Semerci Sokak Dış Kapı no: 17 iç Kapı no: B Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
  • Tel :
  • Gsm :
  • Mail : info@kayes.org.tr
  •