Kayes eğitimleri devam ediyor

KAYES destekli el sanatları eğitimleri devam ediyor. İstanbul TASEV (Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Eğiyim Vakfı) okulunda, Halk eğitim ve ismek eğitmenlerine Yönetim Kurulu Üyemiz, Kültür Bakanlığı Sanatçısı Mehmet KOPAR tarafından Maraş Derisi kullanılarak üretilen Çarık yapımı ve saraciye eğitimi veriliyor. Eğitim cuma gününe kadar devam edecek olup ilerleyen zamanlarda Türkiye'nin farklı illerinde de sürdürülecektir.

 

Çarık; En eski ayak giyeceği olarak bilinen çarık Divan-ı Lügat-ı Türk'te de çarık olarak geçmektedir. Türkler tarafından kullanılan bilinen 12 çeşidi bulunan çarık, örgülü ham çarık olarak kullanılmaya başlanmış, karadağ çarığı, edik, nakışlı postal çarık, saray çarığı ve benzeri çeşitleri ile yapımı devam edegelmiştir. Günümüzde ise sadece K.Maraş'ta üretilen organik deriler ile Maraşlı ustalar tarafından geleneksel yöntemlerle devam etmektedir. Yemeni ismi ile anılması halep ticaretinin Anadolu ile yoğun alışverişte bulunması sonucu son iki yüzyılda arap tüccarların verdiği isimdir. Türklerde ayak giyeceklerinin yemeni olarak kullanıldığı kaynaklarda görülmemektedir. Dulkadirli Devleti sınırlarında yaşayan Bozok Türkmenlerinin Orta Asya'dan Anadoluya taşıdığı bu kültür, Osmanlı sarayında devam ettirilmiş bir zanaat koludur.


2021 yılında Kahramanmaraş merkezli, kültür, sanat ve turizmin geliştirilmesi alanlarında faaliyet göstermek amacı ile kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Adres : Kurtuluş Mahallesi Semerci Sokak Dış Kapı no: 17 iç Kapı no: B Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
  • Tel :
  • Gsm :
  • Mail : info@kayes.org.tr
  •